* Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 



Nazwa użytkownika:
Hasło:

Zapamiętaj mnie


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 31 sierpnia 2010, 19:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 22 sierpnia 2010, 16:21
Wiek: 42
Posty: 13

Lokalizacja: Chorzów
Online: 0s
Cześć, przeglądałem posty na forum (prawie wszystkie) i nie natknąłem się na ćwiczenia dykcji, tzn gdzieś tam zostało to wspomniane, ALE... zbioru ćwiczeń jako takich chyba NIE MA, mam taką nadzieję, że nie dubluje tematu... Pomyślałem, że fajnie byłoby zebrać ćwiczenia w jeden post i przykleić je na forum, pomyślałem również, że podzielę się także moimi ćwiczeniami, jakie posiadam, może komuś się przydadzą...

Ćwiczenia artykulacyjne

Poniższych ćwiczeń nie wolno wykonywać z użyciem całej siły ? kiedy w poleceniu jest mowa o zamykaniu i szerokim otwieraniu buzi, to znaczy, że otwieramy ją nie do koń-ca swoich możliwości, najwyżej na 90%. Niezastosowanie się do tej uwagi w najlepszym wypadku może doprowadzić do nadwerężenia mięśni aparatu mowy. A może być gorzej...

1. Parsknięcie (naśladowanie konia) ? wykonuj je przy zamkniętych wargach i lekko zaci-śniętych zębach. To najlepszy rozluźniający aparat mowy przerywnik, więc parsknij sobie po każdej serii ćwiczeń.

2. Kilka razy szeroko otwórz i zamknij usta, układając je w pozycji poszczególnych samo-głosek (najlepiej w kolejności ?a?, ?o?, ?u?, ?e?, ?i?, ?y?). Na razie rób to bezdźwięcznie.

3. Lekko otwórz usta, dolną szczęką zataczaj w poziomie jak najrówniejsze koła 10 razy w jedną i 10 razy w drugą stronę (powinieneś wyglądać jak krowa przeżuwająca tra-wę). Po wykonanym ćwiczeniu ? parsknięcie.

4. Podobne okręgi tym razem zataczaj w pionie. Po wykonanym ćwiczeniu ? parsknięcie.

5. Wysuwaj szczękę na przemian daleko do przodu i do tyłu. Po wykonanym ćwiczeniu ? parsknięcie.

6. Przesuwaj szczękę ruchem wahadłowym od jednego ucha do drugiego, jak gdybyś rysował nią kształt podkowy.

7. Rozluźnioną szczęką wykonuj ruchy na boki, najpierw wolno, potem coraz szybciej.

8. Szczęką dolną (żuchwą) zataczaj w poziomie ósemkę.

9. Otwórz szeroko buzię i w takim układzie zamykaj i otwieraj usta ? szczęka przez cały czas musi być szeroko rozwarta.

10. Zaciśnij zęby, układaj usta na przemian w szeroki uśmiech i wąziutki dzióbek. Po wy-konanym ćwiczeniu nie zapomnij o parsknięciu.

11. Zaciśnij zęby, ustami stulonymi w dzióbek staraj się dotknąć na przemian ucha lewego i prawego.

12. Zaciśnij zęby, ustami stulonymi w dzióbek spróbuj zataczać okręgi.

13. Zamknij usta. W przestrzeni między wewnętrzną stroną warg i zębami zataczaj języ-kiem okręgi kilka razy w jedną stronę i kilka w drugą.

14. Otwórz usta. Zataczaj okręgi jak najmocniej wysuniętym językiem, tym razem po ze-wnętrznej stronie warg ? kilka razy w jedną i drugą stronę.

15. Przy lekko rozchylonych ustach bardzo szybko przeprowadzaj koniuszek języka z jed-nego kącika ust w drugi. Ćwiczenie to można wykonywać również baaardzo powoli (jest wtedy jeszcze trudniejsze).

16. Włóż język między górną wargę i górne zęby i sprężyście spróbuj wyrzucić język na zewnątrz.
17. Spróbuj policzyć, ile masz zębów, dotykając każdy ząb czubkiem języka.
18. Pomasuj językiem od wewnątrz zęby szczęki górnej, potem dolnej.
19. Przesuwaj język przez lekko zaciśnięte zęby, tarkując go równocześnie z góry i od spodu.
20. Czubkiem języka na zmianę dotykaj czubka nosa i czubka brody.


Ćwiczenia głosowe

Uwaga! Podczas wykonywania ćwiczeń głosowych bardzo ważna jest przesadna arty-kulacja samogłosek (należy mówić bardziej niż wyraźnie). Ta uwaga dotyczy jedynie ćwi-czeń, nigdy występów, ma bowiem na celu nauczenie poprawnego układania aparatu mowy w trakcie artykulacji, tak aby podczas występów nie trzeba było dodatkowo myśleć o tym, by śpiewać (bądź mówić) wyraźnie. Wszystkie ćwiczenia trzeba wypowiadać raczej wolno, głosem nieco niższym niż naturalny. Dzięki temu mowa będzie bardziej dobitna, wyrazista.


1. Naśladuj warkot silnika motocyklowego na różnych wysokościach dźwięku. Najpierw używaj jedynie warg, potem języka, na koniec warg i języka. Warto parsknąć!

2. Kilkakrotnie jak najgłośniej przeciągle cmoknij.

3. Kilka razy szeroko otwórz i zamknij usta, układając je w pozycji poszczególnych samo-głosek ? ?a?, ?o?, ?u?, ?e?, ?i?, ?y?, tym razem rób to głośno.

4. Głośno i wyraźnie wypowiadaj połączenia: ?abba, obbo, ubbu, ebbe, ibbi, ybby?; ?assa, osso, ussu, esse, issi, yssy?. Wybierz sobie różne spółgłoski i łącz je z samogłoskami według powyższego wzoru. Każda głoska musi być słyszalna!

5. W różnym tempie wypowiedz: ?da-ta-za-sa-dza-ca-na-ła?; ?di-ti-zi-si-dzi?; ?zia-sia-dzia-cia-nia?; ?ga-ka-ha-cha?; ?gia-kia-hia-chia?.

6. W różnym tempie powiedz: ?brim, bram, bram, bram, brom?; ?trim, tram, tram, tram, trom?; ?krim, kram, kram, kram, krom? itd.

Oczywiście można samemu również wymyslać sobie różne ćwiczenia na wzór powyższych, zmieniając jedynie litery, np.: sza, szo, szi, szu, sze, czi, cza, czo, czu, cze itd, itd...


Ćwiczenia dykcyjne

brim, bram, bram, bram, brom
prim, pram, pram, pram, prom
drim, dram, dram, dram, drom
trim, tram, tram, tram, trom
krim, kram, kram, kram, krom
grim, gram, gram, gram, grom

1.Tak dwa stawy gadały do siebie przez pola.
2.Jak grające na przemian dwie harfy Eola.
3.Podawała baba babie przez piec malowane grabie.
4.Trzeba babie na buty.
5.Wielka tarapata dziurawa w deszcz chata.
6.Mali na polu hulali i pili kakao.
7.Gdyby nie to gdyby, nie byłoby chyby.
8.I mamy mama ma mamałygę.
9.Kubek w kubek ? mój Jakubek.
10.Moja miła mamo.
11.Mam małą maskotkę.
12.A w puszczy piszczy puszczyk.
13.Nie marszcz czoła.
14.Wpadł ptak w dół
15.Zmiażdż dżdżownicę.
16.Pocztmistrz z Tczewa.
17.Koszt poczt w Tczewie.
18.Z czeskich strzech szło Czechów trzech, gdy nadszedł zmierzch, pierwszego w lesie zagryzł zwierz, bez śladu drugi w gąszczach sczezł, a tylko trzeci z Czechów trzech osiągnął marzeń kres.
19.Trzech Czechów szło ze Szczebrzeszyna do Szczecina.
20.Rozrewolwerowany rewolwer rozrewolwerował się.
21.Przeleciały trzy pstre przepiórzyce przez trzy pstre kamienice.
22.Nie pieprz Pietrze wieprza pieprzem, bo przepieprzysz Pietrze wieprza pieprzem.
23.Kiedy pieprz się w wieprza wetrze, wtedy mięso będzie lepsze.
24.Czy tata czyta cytaty Tacyta.
25.Czcigodnym czcicielom czystości w Pszczynie szeleszczą pszczoły w bluszczu, trzeszczą trzewiki po szosach suszonych, szemrz żesz, rzeżucho w Tłuszczu.
26.Chrząszcz ze szczeżują szczerze wrzeszcząc się szczerzą.
27.Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie, że przepiórki pstre trzy podpatrzyły, jak raz w Pszczynie cietrzew wieprza wietrzył.
28.Wietrzył cietrzew wieprzy szereg oraz otomanę, która miała trzy z nóg czterech powy-łamywane.
29.Wystrzałowe trzpiotki wstrząśnięte szczebiotki.
30.Tracz tarł tarcicę tak, takt w takt, jak takt w takt tarcicę tartak tarł.
31.Lecz trzciny zagrzmiały grzmotami, to przebiegł trzymając w krzepkich szczypcach skrzypce cietrzew, który wcześniej wieprza wietrzył.
32.Jola lojalna.
33.Stół z powyłamywanymi nogami.
34.Hongkong w Chinach, King-Kong w kinach.
35.W czasie suszy szosa sucha. Suchą szosą Sasza szedł. W czasie suszy Saszę suszy.
36.Zmistyfikowanie i odmitologizowanie niezidentyfiko?wanych obiektów latających.
37.Zawierucha dmucha koło ucha.
38.Szczególnie o szczęściu w życiu szczep oszczepników zaszczepia poszycie liścia-stych lennictw w Orzyszu.
39.Wyindywidualizowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłu?mu.
40.Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru kora?lowego.
41.Szły pchły koło wody, pchła pchłę pchła do wody i ta pchła płakała, że ją tamta pchła popchała.
42.Siedzi kura na koszyku liczy jaja do szyku: pierwsze jajo, drugie jajo, trzecie jajo...
43.Błazen Błażej błąka się po błoniach.
44.Żaby rzępolą na Rzeszowszczyznie.
45.Wart Pac pałaca, a pałac Paca.
46.Tchórząc tchórzliwiej od tchórza.
47.Trybunał radząc spór rósł, a piwowar tarł ręce.
48.Kto to tutaj tak tupie? To tato tutaj tak tupie.
49.A może babcia w kapciach w ciapki tak tupie?
50.Ależ alabastrowa Ala alarmuje altem alpejskiego albatro?sa.
51.Młodość płochość, starość nie radość.
52.W deszczu szczaw aż do Ustrzyk.
53.Józek kluzek napraw wózek, uprządź cienkie nici na po?wró?zek.
54.Dżdżystą porą dżentelmen w dżokejce zadźgał dżdżo?wnicę.
55.Dżezują dżdżownice na Hrubieszowszczyznie.
56.Strzelec strzela szybkimi strzałami.
57.Szczwany szczwacz szczycił się wejściem na szczyt.
58.Pokaż kurze grzędy ona zechce wszędy.
59.Włóż płaszcz w deszcz.
60.Pop popadii powiada, że chłop pobił sąsiada.
61.Pan Gżegżółka grzędy grzebie, aż ma grząsko wkoło siebie.
62.Piotr kmotr z łotrów łotr, Piotr łotr łotrom kmotr.
63.Kazała kowalowa kowalowi konia kuć, kowal konia kuje, kowalowa kowalowi kowadłem kieruje.
64.W Warszawie na rogu Trębackiej i Brackiej stał trębacz i trąbił tra-ta-ta-ta-ta.
65.Czarna krowa w kropki bordo gryzła trawę kręcąc mor?dą.
66.Panowie i panie najwykwalifikowaniuchniejsi piją wó?decz?kę najwydestylowaniuchniej-szą.


Pozdrawiam,
Radek


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: piątek, 10 września 2010, 16:09 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 6 września 2010, 18:45
Posty: 11

Online: 0s
Dzięki, właśnie tego szukałam, może ktoś jeszcze coś doda...


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 14 września 2010, 17:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 16 maja 2010, 12:39
Wiek: 36
Posty: 217

Online: 0s
Polecam czytanie łamaczy języków z korkiem w ustach ;-)

_________________
Byłam znudzona życiem wieć rzuciłam się w muzykę. Teraz wierze w nią całym sercem, żyje dla niej i gnije dla niej. Dzięki temu zyskałam szczęście, którego nie spodziewałam się mieć :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 8 stycznia 2011, 11:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 stycznia 2011, 10:08
Posty: 11

Online: 7m 47s
http://pl.wikiquote.org/wiki/%C5%81ama% ... 4%99zykowe
Fajne są tu łamacze. Przynajmniej dużo.

Uh.. aparaciarze zawsze mają ciężej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: czwartek, 24 lutego 2011, 16:22 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2011, 14:01
Posty: 11

Online: 3m 49s
te zdania są najlepsze :) można sobie momentami język połamać


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: piątek, 1 kwietnia 2011, 15:36 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 31 marca 2011, 19:12
Posty: 2

Online: 0s
Cytuj:
Poniższych ćwiczeń nie wolno wykonywać z użyciem całej siły ? kiedy w poleceniu jest mowa o zamykaniu i szerokim otwieraniu buzi, to znaczy, że otwieramy ją nie do koń-ca swoich możliwości, najwyżej na 90%. Niezastosowanie się do tej uwagi w najlepszym wypadku może doprowadzić do nadwerężenia mięśni aparatu mowy. A może być gorzej...

Szkoda,że jak wcześniej znalazłem podobne ćwiczenia w internecie nie wspomniano o tym. A co może stać się gorszego.?


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: środa, 13 kwietnia 2011, 22:53 
Offline

Dołączył(a): środa, 13 kwietnia 2011, 22:33
Posty: 8

Online: 0s
Ma ktoś może bajkę o koguciku i kurce? Szukam a wiem, ze jest bardzo dobra na dykcję i oddychanie przy okazji. Szukam - help me:)
Z góry dziekuję za pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2011, 08:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 16:46
Wiek: 32
Posty: 243

Lokalizacja: wro
Online: 2d 22h 22m 39s
To? :-D

Cytuj:
Był sobie raz kogucik i kurka i poszli ze sobą na spacer./ Kogucikowi strasznie zechciało się pić, / tak że wyciągnął nóżki i zemdlał. / Kurka bardzo się tym zmartwiła, biegnie do morza i mówi: /
- Morze, morze, daj wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. /
- Nie dam ci / aż mi przyniesiesz od panien wieniec. /
- Panny, panny, dajcie wieniec, komu wieniec, morzu wieniec, żeby morze dało wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. /
- Nie dam ci / aż mi przyniesiesz od wieprza kieł. /
- Wieprzu, wieprzu, daj kieł, komu kieł, pannom kieł, żeby panny dały wieniec, komu wieniec, morzu wieniec, żeby morze dało wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. /
- Nie damy ci, / aż nam przyniesiesz od dębu żołądź. /
- Dębie, dębie, daj żołądź, komu żołądź, wieprzowi żołądź, żeby wieprz dał kieł, komu kieł, pannom kieł, żeby panny dały wieniec, komu wieniec, morzu wieniec, żeby morze dało wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. /
- Nie dam ci, / aż mi przyniesiesz od lipy łyka. /
- Lipo, lipo, daj łyka, komu łyka, dębowi łyka, żeby dąb dał żołądź, komu żołądź, wieprzowi żołądź, żeby wieprz dał kieł, komu kieł, pannom kieł, żeby panny dały wieniec, komu wieniec, morzu wieniec, żeby morze dało wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. /
- Nie dam ci, / aż mi przyniesiesz od krowy mleka. /
- Krowo, krowo, daj mleka, komu mleka, lipie mleka, żeby lipa dała łyka, komu łyka, dębowi łyka, żeby dąb dał żołądź, komu żołądź, wieprzowi żołądź, żeby wieprz dał kieł, komu kieł, pannom kieł, żeby panny dały wieniec, komu wieniec, morzu wieniec, żeby morze dało wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. /
- Nie dam ci, / aż mi przyniesiesz od pana siana. /
- Panie, panie, daj siana, komu siana, krowie siana, żeby krowa dała mleka, komu mleka, lipie mleka, żeby lipa dała łyka, komu łyka, dębowi łyka, żeby dąb dał żołądź, komu żołądź, wieprzowi żołądź, żeby wieprz dał kieł, komu kieł, pannom kieł, żeby panny dały wieniec, komu wieniec, morzu wieniec, żeby morze dało wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. /
- Nie dam ci, / aż mi przyniesiesz od pani chleba. /
- Pani, pani, daj chleba, komu chleba, panu chleba, żeby pan dał siana, komu siana, krowie siana, żeby krowa dała mleka, komu mleka, lipie mleka, żeby lipa dała łyka, komu łyka, dębowi łyka, żeby dąb dał żołądź, komu żołądź, wieprzowi żołądź, żeby wieprz dał kieł, komu kieł, pannom kieł, żeby panny dały wieniec, komu wieniec, morzu wieniec, żeby morze dało wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. /
- Nie dam ci, / bo mi się kluczyki gdzieś zapodziały. /
Kurka zmartwiła się jeszcze bardziej, / biegnie do ogródka, patrzy jednym okiem: / ?ko ko ko ko ko ko ko... nie ma?. / Patrzy drugim okiem: / ?ko ko ko ko ko ko ko... są?. / Złapała kluczyki w dziobek i dyń dyń dyń dyń dyń... pobiegła prędko do pani. Pani dała panu chleba, pan dał siana krowie, krowa dała mleka lipie, lipa dała łyka dębowi, dąb dał żołądź wieprzowi, wieprz dał kieł pannom, panny dały wieniec morzu, morze dało wody kogucikowi, kogucik napił się, zapiał: ?kukurukuuuu ? ooo?/ i poleciał.

_________________
Kotek.
heaven-bryan-adams-t1458.html
zawsze-tam-gdzie-ty-t1266.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: piątek, 7 października 2011, 20:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 października 2011, 00:02
Wiek: 34
Posty: 4

Online: 9h 7m 19s
no łamanie języka niezłe... :)
mam z pewnością rezultat przyniesie,

w bajce o koguciku / to miejsce na oddech??
jeśli tak to oji ...
muszę oddychanie poprawić ... i to sporo gdyż nie wyrabiam już wypowiedzenie tego sprawiło mi trudność
Panny, panny, dajcie wieniec, komu wieniec, morzu wieniec, żeby morze dało wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie


Góra
 Zobacz profil  
 

Drukuj 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

 * Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2010 & SEO Group
TMOL Style by NinhAnh Update by Luzaki.org