* Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 



Nazwa użytkownika:
Hasło:

Zapamiętaj mnie


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 
 Tytuł: Edge
Nieprzeczytany postNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2011, 16:00 
Offline

Dołączył(a): niedziela, 24 października 2010, 18:49
Wiek: 40
Posty: 257

Online: 8d 18h 59m 29s
GG: 0
Edge


Co to jest Edge?

Edge, podobnie jak Overdrive jest pełno- metalicznym modem, jednak charakteryzuje go brzmienie znacznie jaśniejsze, a w górnych partiach również ostrzejsze i bardziej krzykliwe - głównie za przyczyną sporego twangu nagłośni. Może być używany na całej skali.
W dolnych i średnicowych rejestrach jest nie wiele głośniejszy od Curbing'u, ale najczęściej wykorzystuje się go w górnych partiach, gdy jest bardzo głośny i kiedy to osiąga sedno swojego charakteru a jego krzykliwość i ostrość jest pożądana. W wycentrowanym Edge jest łatwiej niż w Curbing'u i w Overdrive'ie sięgać wysokich nut jeżeli chcemy zachować metaliczne brzmienie.
Edge, często stosowany jest w ostrym rock'u, heavy metalu jak i muzyce gospel, bardzo rzadko w muzyce klasycznej.



Dobra, ale jak znaleźć Edge?

By znaleźć Edge trzeba:
- ustawić możliwie największy, najbardziej kaczkowaty twang
- unieść krtań
- obniżyć podniebienie
- otworzyć usta dość szeroko i rozciągnąć ale ?zaostrzyć? kąciki ust
- Rozszerzyć Jęzor ? Rozszerz i unieś jego tył rozpierając nim jakby dziąsła nad ostatnimi zębami trzonowymi, zostawiając jednocześnie cienką przestrzeń nad językiem i kierując jego czubek w dół

Jeżeli jesteś dobry w onomatopei, to powyższe punkty mogą stać się jasne kiedy skutecznie spróbujesz udawać np. Tatianę Okupnik tudzież inne kaczki, pikujący samolot lub bardzo głośną syrenę

Przykłady naśladowania:
1. Przedrzeźnianie Tatianki http://www.box.net/shared/c07vicqk5q42k6q2z8jn
2. Udawanie syreny karetki http://www.box.net/shared/nhz549142ese31l7a283

zwróć uwagę jak zmienia się charakter modu na wyższych dźwiękach.


Samogłoski w Edge:

Samogłoski w tym modzie nie wymagają specjalnej zmiany w średnicy ale w wysokiej części głosu używamy:
angielskie ? EE (jak w see), I (sit), EH (stay), A (and), OE (Herb)
polskie ? yhmm..aaa..nooo ...nie najlepszy nasz język tutaj :(
Tabela na CVI podaje Ej (jak w ?Ela??), E (jak w ?ekran?) - czyli zostaje nam ?E?.
By wykorzystywać w polskim narzeczu twangowane samogłoski proponuję; zachowując pozycję języka (szczególnie jego tył) jak w ostatnim myślniku , próbować transponować samogłoski ?y?, ?e?, ?i? ewentualnie ?a? nieco skierowane w ?e?


Jak ćwiczyć Edge?

Kiedy znajdziesz odpowiednio jasne i kaczkowate brzmienie ? będzie ono wygodne i pozbawione nadmiernych spięć- możesz zwyczajnie wybrać wygodną samogłoskę i ćwiczyć ją na dowolnych skalach. Możesz też użyć jakichkolwiek ćwiczeń byle trzymać się zasad modu. Kiedy oswoisz się z tym brzmieniem możesz próbować jako ćwiczenie, śpiewać kawałki ?po kaczemu?. Pamiętaj o podparciu!


Po odpowiednim opanowaniu centrum Edge'u można nieco pokombinować nad ujarzmieniem jego "kaczkowatości" ale jednak należy pamiętać o limitach.
Centrum Edge'u, bowiem jest bardzo wąskie.
Należy pamiętać by:
- nigdy nie dodawać powietrza do głosu
- uważać by nie utracić twangu
- odpowiednio przechylać samogłoski
- unikać przyciemniania głosu (to może być nawet w efekcie bolesne ? szczególnie obniżenie krtani)
- nie używać nadmiernej ilości siły


Kto znany stosuje Edge?

Często w górnych partiach ? Sebastian Bach, Jenis Joplin, Ronnie James Dio, Cindy Lauper, Tina Turner,
Również w średnicy - Chris Cornell, Steven Tyler, Bob Dylan, Anastasia, Tatiana Okupnik


Dlaczego warto ?osadzić? Edge?

Co ciekawe ? scentrowany Edge może być brzydki. Może być nawet tak jasny i wrzaskliwy, że nie zawsze miły w odbiorze, ale jednak warto go ćwiczyć, nawet jeżeli Twój taki jest !
Dlaczego? Ponieważ Edge to głównie twang! ? O dobroczynnym wpływie twangu już wiemy ale warto wiedzieć również, że osadzony Edge nie tylko pomoże nam doskonalić tenże Twang ale również zrozumieć lepiej ?zawartość metalu? w głosie i to skądże, ach skąd bierze się ta głośność.
Jest to, powiedzmy- skrajnie metaliczny mod w opozycji niejako do soft-neutral'u. Po oćwiczeniu centrum łatwiej nam będzie załapać półmetaliczność curbingu czy udawaną metaliczność metal-like-neutral'u. Ćwiczenie Edg'u wpływa bardzo pozytywnie na pozostałe mody.



Sugestie refleksje? Zapraszam do dyskusji :)
*do modów - jak pokićłałem to poprawcie proszę albo wyrzućcie w otchłań zapomnienia


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Edge
Nieprzeczytany postNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2011, 21:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 9 lipca 2011, 15:28
Wiek: 37
Posty: 68

Online: 2d 18h 27m 17s
GG: 0
Dzięki !


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Edge
Nieprzeczytany postNapisane: czwartek, 18 sierpnia 2011, 23:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 lutego 2011, 13:27
Wiek: 37
Posty: 298

Lokalizacja: Rzeszów
Online: 70d 23h 55m 10s
GG: 0
świetny artykuł, i bardzo trafne spostrzeżenia co do dobroczynnego wpływu twangu oraz tego, że edge jest łatwiejszy niż curbing czy OD, bo tak właśnie mi się wydawało, ale jakoś nie chciało mi się w to wierzyć ;) (bo przecież najwięksi rockmani(manki) go używają :D)

A co do brzydkiego brzmienia edge... przekonałam się że ludzie bardzo krótko wytrzymują jego brzmienie w czystej postaci, zwłaszcza jak są za blisko ;) Z pozytywów: bardzo łatwo wejść w distortion, zwłaszcza w górkach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Edge
Nieprzeczytany postNapisane: czwartek, 25 sierpnia 2011, 07:42 
Offline

Dołączył(a): niedziela, 24 października 2010, 18:49
Wiek: 40
Posty: 257

Online: 8d 18h 59m 29s
GG: 0
Ale fajnie :D. Cieszę się, że można coś z tego załapać. Jak znajdę coś czasu może domontuje to i owo. (ale reputów zarobiłem heheh)

Katja napisał(a):
świetny artykuł, i bardzo trafne spostrzeżenia co do dobroczynnego wpływu twangu oraz tego, że edge jest łatwiejszy niż curbing czy OD, bo tak właśnie mi się wydawało, ale jakoś nie chciało mi się w to wierzyć ;) (bo przecież najwięksi rockmani(manki) go używają :D)

Dzięki.
Ja się dziwię, że niektórzy zaczynają naukę od szukania curba. On najczęściej siada ostatni!
Łatwiej jest znaleźć edge - i over. Ja bym polecał ludziom uczyć się w kolejności neutral->skompresowany neutral->overdrive->edge->curb, chociaż by z tego powodu, że na początek ciężko wyczaić co to znaczy głośność 4-7 skoro nie wie się jakie jest nasze 10 tak naprawdę. jak ostry może być nasz głos a jak łagodny itd.


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Edge
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 6 września 2011, 14:51 
Offline

Dołączył(a): niedziela, 24 października 2010, 18:49
Wiek: 40
Posty: 257

Online: 8d 18h 59m 29s
GG: 0
http://www.youtube.com/watch?v=uu_1D7de ... ideo_title
i dla porównania http://www.youtube.com/watch?v=PRlVEVpnm5A
całkiem trafny polski -męski przykład


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Edge
Nieprzeczytany postNapisane: piątek, 9 września 2011, 13:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 8 września 2011, 13:53
Wiek: 34
Posty: 102

Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Online: 10d 3h 12m 48s
GG: 1109885
Czy wokal Mylesa zalicza jako edge?

link: http://www.youtube.com/watch?v=u8KIjHQJ ... re=related

_________________
Zapraszam do odwiedzenia moich stron i przesłuchania kawałków na nich zawartych ;)
http://www.myspace.com/marqmkm
http://soundcloud.com/marqmkm/sets
gg: 1109885


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Edge
Nieprzeczytany postNapisane: piątek, 9 września 2011, 16:45 
Offline

Dołączył(a): niedziela, 24 października 2010, 18:49
Wiek: 40
Posty: 257

Online: 8d 18h 59m 29s
GG: 0
marqmkm napisał(a):
Czy wokal Mylesa zalicza jako edge?

link: http://www.youtube.com/watch?v=u8KIjHQJ ... re=related

Trochę nie takie sformułowanie - raczej "czy Myles używa edge?" - odpowiedź: Nie stroni w sumie. Używa w górnych partiach nawet sporo :).


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Edge
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 20 września 2011, 12:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 21 maja 2011, 18:46
Wiek: 23
Posty: 404

Online: 77d 22h 8m 22s
GG: 0
Odradzasz przyciemniania... A ja jestem wysokim i jasnym głosem. Jeżeli dam max twangu na jasnym ustawieniu, to będę zabijać głosem. Albo co najmniej brzmi to jak śpiew 8latki... Kombinować z ustawieniem? Nie używać edge w śpiewie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Edge
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 20 września 2011, 13:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 15 czerwca 2010, 23:59
Wiek: 31
Posty: 530

Lokalizacja: Łódź
Online: 214d 12h 55m 8s
Akurat Edge dzięki swojej metaliczności u Ciebie będzie bardziej ostro kaczył niż piskał. Ale tak czy siak, opanuj ten mod.

_________________
STONER!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Edge
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 20 września 2011, 13:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 21 maja 2011, 18:46
Wiek: 23
Posty: 404

Online: 77d 22h 8m 22s
GG: 0
No właśnie już sprawdzałam. Brzmi jak u 8latki.


Góra
 Zobacz profil  
 

Drukuj 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

 * Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2010 & SEO Group
TMOL Style by NinhAnh Update by Luzaki.org