* Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 



Nazwa użytkownika:
Hasło:

Zapamiętaj mnie

Regulamin działu


Tutaj możesz zapytać o konkretną kwestię techniki wokalnej. Najlepiej wraz z pytaniem zamieścić próbkę ukazującą problem.



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 
 Tytuł: Higiena głosu
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 31 sierpnia 2010, 20:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 22 sierpnia 2010, 16:21
Wiek: 42
Posty: 13

Lokalizacja: Chorzów
Online: 0s
HIGIENA GŁOSU

Nasz głos jest bardzo delikatnym instrumentem. Porównując go do urządzeń mechanicznych - uszkodzonego nie da się wymienić na nowy. Dlatego higiena gardła dla wokalistów jest bardzo, bardzo ważna. Głos ma nam służyć przez całe długie życie i ma być zawsze w doskonałej formie, i to nie tylko w czasie śpiewu, ale również w zwykłej komunikacji międzyludzkiej.

1. Najczęściej spotykane dolegliwości gardła

Często bagatelizuje się pierwsze objawy chorobowe, które mogą się rozwinąć w przewlekłe stany zapalne - do czego świadomy wokalista nie może dopuścić. Oszczędzanie głosu jest bardzo ważne w stanach zapalnych któregokolwiek z elementów aparatu mowy (gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli)

Zdarza się jednak, że dopada nas jakaś infekcja, wirus lub zwykłe przeziębienie. Niektóre schorzenia pojawiają się chwilowo, uniemożliwiając śpiewanie i wykonywanie ćwiczeń. Niestety, są też takie, które przewlekle utrudniają funkcjonowanie. W trakcie przechodzenia tego typu dolegliwości należy w miarę możliwości minimalnie używać gardła, niekoniecznie szeptać, ale bardzo delikatnie mówić półgłosem.

Każda dolegliwość trwająca bez zmiany dłużej niż tydzień lub pogorszająca się powinna być skonsultowana u lekarza foniatry.

Chrypka - jeśli nie powstała na skutek przeziębienia, jest wynikiem niepoprawnej, nieskoordynowanej pracy całego aparatu mowy (oddechu, artykulacji, fonacji), najprawdopodobniej wzmożonego napięcia mięśni krtani, do których rozluźnienia zachęcamy na każdym kroku w trakcie ćwiczeń wokalnych. Najlepszym lekarstwem na zachrypnięte gardło jest milczenie. Aby możliwie najszybciej powrócić do naturalnego brzmienia głosu, najlepiej porozumiewać się z otoczeniem jedynie szeptem.

Bezgłos (afonia) - jeśli jego pojawianie się nie jest spowodowane wadą anatomiczną strun głosowych (co może stwierdzić jedynie lekarz), powstaje zazwyczaj w trakcie ostrego zapalenia krtani lub na skutek zaniedbywania chorób gardła.

Guzek śpiewaczy - a raczej guzki, gdyż najczęściej występują parami, powstają na skutek nieprawidłowej emisji głosu. Pojawiają się jako niewielkie (często wielkości zaledwie główki od szpilki, chociaż mogą się rozrastać do nawet 3 mm średnicy) zgrubienia równolegle na obrzeżach strun głosowych. Dostrzec je może jedynie foniatra w trakcie badania z użyciem specjalnego systemu lusterek.

Zapalenie krtani - często jest następstwem zapalenia gardła lub anginy. Czasami powstaje na skutek przegrzania lub oziębienia organizmu. Jeżeli w trakcie choroby nie dba się o głos (chodzi głównie o unikanie głośnej mowy, krzyku, długich dyskusji pełnym głosem), skutki mogą być poważne i długotrwałe.

2. Czego, dbając o głos, należy unikać

- gorących i zimnych napojów, lodów, niskich temperatur (szok termiczny): różnica temperatur ma niekorzystny wpływ na rozciągliwość strun głosowych - a co za tym idzie - możliwości śpiewacze;

- kurzu i suchego powietrza: brak odpowiednio nawilżonego powietrza szybko wysusza niezbędny śluz otaczający wszystkie elementy aparatu mowy;

- czekolady, toffi: pokarmów zaklejających gardło, które jeszcze po zakończeniu posiłku przez pewien czas odczuwamy, a które zaklejają krtań i struny głosowe, uniemożliwiając ich pełną pracę;

- napojów gazowanych: może nie mają one bezpośredniego wpływu na gardło, ale na pewno oddziałują na samopoczucie i możliwości oddechowe, gdyż nagromadzone w żołądku gazy zmniejszają pole manewru przepony;

- nikotyny: pomijając sprawy higieniczne, zmniejsza ona odporność na choroby krtani i płuc;

- alkoholu: powoduje podrażnienia śluzówki i - o czym zapewne wszyscy wiedzą - otumanienie i brak ograniczeń w "śpiewie", mogące mieć katastroficzny wpływ na późniejsze - trzeźwe gardło;

- hałasu w otoczeniu: przymusza on aparat mowy do mocniejszej pracy, głośnego (mocnego) śpiewu czy mowy; czasami - nie zdając sobie z tego sprawy - można pozornie bez powodu dostać chrypki;

- krzyku i długotrwałego szeptu: mogą się przyczynić do nadwerężenia strun głosowych;

- nawykowego kaszlu przed występem: może uszkadzać fałdy głosowe;

- napinania mięśni aparatu mowy i klatki piersiowej.

3. Środki farmaceutyczne dla wokalistów[b/]

[b]Homeovox?
- tabletki do ssania
Szybko i skutecznie łagodzi objawy infekcji górnych dróg oddechowych i następstwa nadwerężenia strun głosowych: ból gardła, chrypkę, utratę głosu, drażniący, suchy kaszel.

Homeogene 9? - tabletki do ssania
Likwiduje ból gardła nasilający się przy przełykaniu, zaczerwienienie, uczucie pieczenia gardła, drapania w gardle. Działa wspomagająco w zapaleniu krtani i tchawicy.

Neo-angin? - tabletki do ssania
Działają zapobiegawczo i leczniczo w schorzeniach jamy ustnej i gardła, takich jak: nieżytowe zapalenie gardła, zapalenie migdałków, chrypka, przeziębienie.

Tantum Verde Nebulizator ? - płyn do rozpylania w jamie ustno-gardłowej
Środek przeciwzapalny i przeciwbólowy, ma również miejscowe działanie znieczulające i odkażające.


Pozdrawiam,
Radek


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 13 grudnia 2010, 15:35 
Offline

Dołączył(a): poniedziałek, 13 grudnia 2010, 13:30
Posty: 16

Online: 0s
dziękuję :) za umieszczenie tych ciekawych rzeczy
Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: czwartek, 3 lutego 2011, 23:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 stycznia 2011, 14:54
Posty: 162

Online: 62d 10h 9m 3s
Co do szeptu słyszałem żę lepiej milczeć albo jak już trzeba to odpowiadać normalnym głosem nie zagłośnym nie zacichym. Ponieważ gdy szepczemy to też to może nam zaszkodzić. Oczywiście mogę się mylić ;]:).


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 15 lutego 2011, 16:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 3 lutego 2011, 04:34
Wiek: 28
Posty: 80

Online: 4d 23h 29m 30s
mam pytanko

te tabletki np.Homeovox (bo najbardziej mnie ciekawią) można brać jakby kiedy się chce ? tzn. zaboli mnie coś albo czuje drapanie w gardle i biorę tabletke


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 20 lutego 2011, 22:23 
Offline

Dołączył(a): niedziela, 20 lutego 2011, 11:16
Posty: 8

Online: 0s
Gdzieś czytałam że odchrząkiwanie jest szkodliwe, więc co zrobić aby w danym momencie nie mieć zachrypniętego głosu?


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 5 listopada 2011, 09:03 
Offline

Dołączył(a): piątek, 4 listopada 2011, 23:11
Posty: 6

Online: 5h 58m 24s
GG: 0
Jawor napisał(a):
mam pytanko
te tabletki np.Homeovox (bo najbardziej mnie ciekawią) można brać jakby kiedy się chce ? tzn. zaboli mnie coś albo czuje drapanie w gardle i biorę tabletke


Homeovox to tabletki hemopatyczne i tabletka brana co np. 4 godziny nic nie zmieni, nie mają wpływu na narządy głosowe..


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: czwartek, 8 grudnia 2011, 22:33 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 8 grudnia 2011, 22:16
Posty: 3

Online: 2h 2m 55s
GG: 0
Hejka
bdenk ma rację - szept jest szkodliwy, więc nie należy szeptać - to dodatkowo obciąża struny głosowe
co do preparatów do nawilżenia gardła - mi bardzo pomaga 'tymianek i podbiał' (zapach i smak specyficzny i nie każdemu może przypaść do gustu), ale tak jak mówię jest to preparat który raczej nawilża niż zwalcza ostre stany zapalne :)
co do odchrząkiwania...wszyscy wiedzą, że nie można ale nikt nie mówi co zrobić zamiast ;) generalnie trzeba się nauczyć odchrząkiwać 'nie siłowo'. Nie umiem tego lepiej wytłumaczyć - trzeba poćwiczyć na sobie ;) samemu trzeba wyczuć kiedy odchrząkniecie sprawi że odczuwamy dyskomfort (podrażnienie?suchość?) a kiedy nie - to jest jak błędne koło - mocno odchrząkujesz=podrażniasz gardło=wydziela się więcej śluzu=znowu odchrząkujesz...etc.

P.S. Z preparatami na gardło też trzeba uważać - im częściej i więcej używamy, nawet profilaktycznie, tym częściej nasz organizm nie jest w stanie sam poradzić sobie nawet ze zwykłym nawilżeniem a co dopiero stanem zapalnym. Jak to moja dyrygentka zwykła mówić - najlepszym nawilżaczem jest ... ŚLINA! ;)
pozdrawiam

[ Dodano: czwartek, 8 grudnia 2011, 22:58 ]

a jeszcze dodam do tej różnicy temperatur o której Radek pisał - jeśli przed śpiewaniem (np. wychodzicie z domu na koncert, a temperatura na dworze jest duuuużo niższa niż ta, z której niedawno wyszliście) lub w przerwie pomiędzy śpiewaniem zmieniacie otoczenie, które znacznie różni się wysokością temperatury (np.po próbie w jednym budynku idziecie na koncert do drugiego lub nawet macie przerwę i wychodzicie w tym czasie na dwór) należy unikać mówienia, śpiewania itp. Raz, że rozstraja, dwa-stan zapalny macie gwarantowany lub co najmniej ból gardła następnego dnia ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 17 grudnia 2011, 15:40 
Offline

Dołączył(a): sobota, 17 grudnia 2011, 15:26
Posty: 2

Online: 14m 10s
GG: 0
Radek napisał(a):
HIGIENA GŁOSU

2. Czego, dbając o głos, należy unikać

- gorących i zimnych napojów, lodów, niskich temperatur (szok termiczny): różnica temperatur ma niekorzystny wpływ na rozciągliwość strun głosowych - a co za tym idzie - możliwości śpiewacze;

- kurzu i suchego powietrza: brak odpowiednio nawilżonego powietrza szybko wysusza niezbędny śluz otaczający wszystkie elementy aparatu mowy;

- czekolady, toffi: pokarmów zaklejających gardło, które jeszcze po zakończeniu posiłku przez pewien czas odczuwamy, a które zaklejają krtań i struny głosowe, uniemożliwiając ich pełną pracę;

- napojów gazowanych: może nie mają one bezpośredniego wpływu na gardło, ale na pewno oddziałują na samopoczucie i możliwości oddechowe, gdyż nagromadzone w żołądku gazy zmniejszają pole manewru przepony;

- nikotyny: pomijając sprawy higieniczne, zmniejsza ona odporność na choroby krtani i płuc;

- alkoholu: powoduje podrażnienia śluzówki i - o czym zapewne wszyscy wiedzą - otumanienie i brak ograniczeń w "śpiewie", mogące mieć katastroficzny wpływ na późniejsze - trzeźwe gardło;

- hałasu w otoczeniu: przymusza on aparat mowy do mocniejszej pracy, głośnego (mocnego) śpiewu czy mowy; czasami - nie zdając sobie z tego sprawy - można pozornie bez powodu dostać chrypki;

- krzyku i długotrwałego szeptu: mogą się przyczynić do nadwerężenia strun głosowych;

- nawykowego kaszlu przed występem: może uszkadzać fałdy głosowe;

- napinania mięśni aparatu mowy i klatki piersiowej.

Radek



Czyli szkodzi nam właściwie wszystko z czym koncertujący wokalista/ka ma do czynienia w swojej pracy.
Może i szkodzi ale nie ma co popadać w przesadę. Pije się ciepłe, zimne napoje, śpiewa niejednokrotnie w zadymionych pomieszczeniach, w plenerach gdzie kurz i piach są nieodłączne.


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 25 grudnia 2011, 17:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 stycznia 2011, 14:54
Posty: 162

Online: 62d 10h 9m 3s
Mix napisał(a):
Radek napisał(a):
HIGIENA GŁOSU

2. Czego, dbając o głos, należy unikać

- gorących i zimnych napojów, lodów, niskich temperatur (szok termiczny): różnica temperatur ma niekorzystny wpływ na rozciągliwość strun głosowych - a co za tym idzie - możliwości śpiewacze;

- kurzu i suchego powietrza: brak odpowiednio nawilżonego powietrza szybko wysusza niezbędny śluz otaczający wszystkie elementy aparatu mowy;

- czekolady, toffi: pokarmów zaklejających gardło, które jeszcze po zakończeniu posiłku przez pewien czas odczuwamy, a które zaklejają krtań i struny głosowe, uniemożliwiając ich pełną pracę;

- napojów gazowanych: może nie mają one bezpośredniego wpływu na gardło, ale na pewno oddziałują na samopoczucie i możliwości oddechowe, gdyż nagromadzone w żołądku gazy zmniejszają pole manewru przepony;

- nikotyny: pomijając sprawy higieniczne, zmniejsza ona odporność na choroby krtani i płuc;

- alkoholu: powoduje podrażnienia śluzówki i - o czym zapewne wszyscy wiedzą - otumanienie i brak ograniczeń w "śpiewie", mogące mieć katastroficzny wpływ na późniejsze - trzeźwe gardło;

- hałasu w otoczeniu: przymusza on aparat mowy do mocniejszej pracy, głośnego (mocnego) śpiewu czy mowy; czasami - nie zdając sobie z tego sprawy - można pozornie bez powodu dostać chrypki;

- krzyku i długotrwałego szeptu: mogą się przyczynić do nadwerężenia strun głosowych;

- nawykowego kaszlu przed występem: może uszkadzać fałdy głosowe;

- napinania mięśni aparatu mowy i klatki piersiowej.

Radek



Czyli szkodzi nam właściwie wszystko z czym koncertujący wokalista/ka ma do czynienia w swojej pracy.
Może i szkodzi ale nie ma co popadać w przesadę. Pije się ciepłe, zimne napoje, śpiewa niejednokrotnie w zadymionych pomieszczeniach, w plenerach gdzie kurz i piach są nieodłączne.

Tu raczej chodzi o to że niektóre szkodliwe czynniki możemy wyeliminować. I wyprzeć dziwne przesądy w stylu po piwku lepiej sobie po growluje, po fajkach będę miał super chrypkę. Bo może efekt będzie super z początku no ale potem odbije się to na głosie daleko wśród wokalistów nie trzeba szukać przykładów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: środa, 23 stycznia 2013, 23:26 
Offline

Dołączył(a): sobota, 29 grudnia 2012, 23:26
Wiek: 39
Posty: 118

Lokalizacja: Górny Śląsk
Online: 1d 20h 2m 6s
GG: 0
O, widzę, że jest jakiś temat na którym się choć trochę znam ;).
Homeovox i Homeogene są preparatami homeopatycznymi. Homeopatia ogólnie jest kontrowersyjna, badania naukowe nie potwierdzają jej skuteczności. Ja osobiście nie mam do niej zaufania, choć sporo osób stosuje i mówi że super działa. Kwestia wypróbowania.
Na pewno najbezpieczniejsze i najlepiej wypróbowane są zioła, które mają dużo śluzów - działają nawilżająco i osłaniająco. Najwięcej śluzów ma len. Oprócz lnu może być tymianek z podbiałem, porost islandzki (na przykład preparat Isla Moos), prawoślaz. Pomaga też witamina A+E w kapsułkach, które się rozgryza.
Są jeszcze spreje nawilżające: Glosal albo Tonimer.


Góra
 Zobacz profil  
 

Drukuj 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

 * Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2010 & SEO Group
TMOL Style by NinhAnh Update by Luzaki.org