* Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 



Nazwa użytkownika:
Hasło:

Zapamiętaj mnie

Regulamin działu


Tutaj możesz zapytać o konkretną kwestię techniki wokalnej. Najlepiej wraz z pytaniem zamieścić próbkę ukazującą problem.



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 188 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
Autor Wiadomość
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 2 marca 2015, 03:02 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 23 grudnia 2014, 00:02
Posty: 437

Online: 10d 2h 28m 14s
GG: 0
Nie wiem jak to klasycznie, wypowiem się rozrywkowo.

Kobita moja niski głos ma.

Tessitura jak u dramatycznego tenora plus minus. Męczy się powyżej g1. Wygodnie jej się siedzi, gdzieś do d małego w dół. Zejdzie do oktawy wielkiej, ale to wiadomo jak to jest w tym wieku. Najniżej wyfrajowała G wielkie, jak dobrze pamiętam.

c2 pociśnie, ale tak ledwo ledwo. Głowy nie ma prawie w ogóle.

Oczywiście kwestia techniczna, ale brak głowy u kobity jest dziwny.

Więc na pierwsze pytanie odpowiem nie. To kwestia głośności. Jak potrafisz zrobić gdzieś z f w oktawie małej, to można się zastanawiać. Jak po prostu stabilnie tam schodzisz, to ciężko tu o kontralt.

Nie wyobrażam sobie u niej c3. Bardzo bardzo dużo techniki do ciśnięcia, żeby w ogóle sama głowa się pojawiła.
(dokładnie tak samo jak u męskich głosów)

W sumie uważam, że najlepiej taki głos przyrównać do środnio-wysokiego męskiego głosu. Można sobie ładnie wyobrazić jak się zachowuje w poszczególnym rejestrach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 2 marca 2015, 17:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 24 kwietnia 2010, 01:13
Wiek: 32
Posty: 471

Lokalizacja: Perła Polskich Uzdrowisk
Online: 73d 2h 14m 17s
GG: 0
Hm, czyli wychodziłoby na moje, że nie ma opcji, że jestem jednak altem/kontraltem. Co z tego, że wygodnie mi się śpiewa do Bb2 (czasami do A2, zależy od dnia, ale niżej już nie zaśpiewam, nie ma szans) i to jest dobrze osadzone, skoro mam za dużą łatwość w górach - do G6 śpiewam bez żadnego wysiłku, w zasadzie to "na pstryk" nawet, a docisnę nawet i do B6, ale to po sporej rozśpiewce już. A jak sobie słucham Ewy Podleś i słyszę jej dźwięki powyżej Bb5, to oj, ja tak nie brzmię zdecydowanie.


_________________
If it's loudly sung and in a foreign tongue, it's just the sort of story audiences adore, in fact, a perfect opera!

Sowa Opery


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 2 marca 2015, 18:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 lutego 2010, 18:25
Wiek: 34
Posty: 627

Lokalizacja: Wrocław
Online: 1192d 22h 38m 27s
A ktoś Ci mówił, że altem jesteś? A jeśli tak to po czym to wnosił? ;)

A co do Ewy Podleś, to o ile jest to świetna śpiewaczka, to nie wiem czy akurat stanowi reprezentatywny przykład (bierz też poprawkę, że to jednak już starsza pani jest i "za młodu" też inaczej brzmiała)


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 2 marca 2015, 18:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 24 kwietnia 2010, 01:13
Wiek: 32
Posty: 471

Lokalizacja: Perła Polskich Uzdrowisk
Online: 73d 2h 14m 17s
GG: 0
Moja nauczycielka ostatnio stwierdziła, że mogę być altem, bo śpiewam wygodnie w oktawie małej i to dobrze brzmi. Mnie to zaskoczyło, bo według mnie jestem typowym sopranem (rejestry zmieniam tak jak sopran, a nawet nieco wyżej, zawsze mi się wygodnie śpiewało wyżej niż niżej, zawyżałam sobie tonację, etc).

_________________
If it's loudly sung and in a foreign tongue, it's just the sort of story audiences adore, in fact, a perfect opera!

Sowa Opery


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 2 marca 2015, 18:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 lutego 2010, 18:25
Wiek: 34
Posty: 627

Lokalizacja: Wrocław
Online: 1192d 22h 38m 27s
Ciężko mi się wypowiedzieć, bo w sumie nigdy nie słyszałam jak brzmisz w niższych utworach. A ogólnie to mezzosoprany też potrafią dość nisko schodzić, więc może gdzieś tutaj jesteś. Weź pod uwagę, że jeszcze młodziutka jesteś, a nie jest to jakieś bardo rzadkie, że młodzi ludzie potrafią śpiewać bardzo wysoko, a potem głos im siada niżej. Ogólnie nie staram się przekonywać Cię na siłę, bardziej podrzucam tematy do przemyślenia ;)

A jako ciekawostkę masz nagranie Podleś z czasów jak była trochę młodsza:


Ostatnio edytowano poniedziałek, 2 marca 2015, 18:19 przez yen, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 2 marca 2015, 18:19 
Offline

Dołączył(a): sobota, 18 stycznia 2014, 19:25
Wiek: 33
Posty: 56

Online: 1d 19h 54m 46s
GG: 0
Mlle_Em napisał(a):
Moja nauczycielka ostatnio stwierdziła, że mogę być altem, bo śpiewam wygodnie w oktawie małej i to dobrze brzmi. Mnie to zaskoczyło, bo według mnie jestem typowym sopranem (rejestry zmieniam tak jak sopran, a nawet nieco wyżej, zawsze mi się wygodnie śpiewało wyżej niż niżej, zawyżałam sobie tonację, etc).


Jeśli masz i góry, i doły, to prędzej możesz być kontraltem, alt nie będzie miał gór jak sopran.
Chociaż ponoć oceniać się powinno bardziej po barwie, niż po skali, ale nie wiem, ile w tym prawdy.

Chociaż to i tak wychodzi w praniu, trzeba śpiewać wygodne utwory i z czasem powinno się wyklarować :) No i uzbroić w cierpliwość.


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 2 marca 2015, 18:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 24 kwietnia 2010, 01:13
Wiek: 32
Posty: 471

Lokalizacja: Perła Polskich Uzdrowisk
Online: 73d 2h 14m 17s
GG: 0
yen napisał(a):
Weź pod uwagę, że jeszcze młodziutka jesteś, a nie jest to jakieś bardo rzadkie, że młodzi ludzie potrafią śpiewać bardzo wysoko, a potem głos im siada niżej.

Zgadzam się, ale z tym wiekiem to tak nie jest bardziej, jeśli chodzi o głosy dramatyczne?

Jyyli napisał(a):
Chociaż ponoć oceniać się powinno bardziej po barwie, niż po skali, ale nie wiem, ile w tym prawdy.

Ja słyszałam, że najważniejsze są mosty. Chociaż najpewniejszą metodą i tak jest chyba wizyta u foniatry i zmierzenie strun głosowych. :D

Jyyli napisał(a):
Chociaż to i tak wychodzi w praniu, trzeba śpiewać wygodne utwory i z czasem powinno się wyklarować

A co jeśli komuś się śpiewa wszystko wygodnie? :D I ja w tej chwili mówię zupełnie serio - mogę śpiewać arię dla sopranu koloraturowego, mogę śpiewać coś niższego typu pieśni Chopina, a mogę też zaśpiewać arię tenorową tak jak śpiewają to tenorzy (czyli o oktawę niżej niż w zapisie).

_________________
If it's loudly sung and in a foreign tongue, it's just the sort of story audiences adore, in fact, a perfect opera!

Sowa Opery


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 2 marca 2015, 18:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 lutego 2010, 18:25
Wiek: 34
Posty: 627

Lokalizacja: Wrocław
Online: 1192d 22h 38m 27s
Mlle_Em napisał(a):
Jyyli napisał(a):
Chociaż ponoć oceniać się powinno bardziej po barwie, niż po skali, ale nie wiem, ile w tym prawdy.

Ja słyszałam, że najważniejsze są mosty. Chociaż najpewniejszą metodą i tak jest chyba wizyta u foniatry i zmierzenie strun głosowych. :D


Najpewniejszą metodą to jest postawienie delikwenta w wielkiej sali z orkiestrą i albo potrafi zaśpiewać tak, żeby cała sala słyszała albo nie <lol2>

Trochę żartuje, chociaż coś w tym jest, bo można długo się zastanawiać nad tym jaki głos kto ma, a ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, że albo jest w stanie dany repertuar śpiewać, albo nie.

Cytuj:
A co jeśli komuś się śpiewa wszystko wygodnie? :D I ja w tej chwili mówię zupełnie serio - mogę śpiewać arię dla sopranu koloraturowego, mogę śpiewać coś niższego typu pieśni Chopina, a mogę też zaśpiewać arię tenorową tak jak śpiewają to tenorzy (czyli o oktawę niżej niż w zapisie).


jw - ile z tego byłabyś w stanie zaśpiewać tak żeby cała sala słyszała ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 2 marca 2015, 19:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 24 kwietnia 2010, 01:13
Wiek: 32
Posty: 471

Lokalizacja: Perła Polskich Uzdrowisk
Online: 73d 2h 14m 17s
GG: 0
yen napisał(a):
Najpewniejszą metodą to jest postawienie delikwenta w wielkiej sali z orkiestrą i albo potrafi zaśpiewać tak, żeby cała sala słyszała albo nie <lol2>

Trochę żartuje, chociaż coś w tym jest, bo można długo się zastanawiać nad tym jaki głos kto ma, a ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, że albo jest w stanie dany repertuar śpiewać, albo nie.

W tym jest 100% racji. Wiem, że bywały przypadki, że ktoś szedł na studia na wokal już po sklasyfikowaniu jako głos dramatyczny, tam go kształcili jako dramatyczny i nagle pierwszy występ z orkiestrą i nagle niespodzianka, bo kogoś nie słychać. xD Ale co tam niektórym do orkiestry, słyszałam studentów AM i uczniów szkół muzycznych, których nie było słychać, gdy śpiewali tylko z akompaniamentem fortepianu. :D

Cytuj:
jw - ile z tego byłabyś w stanie zaśpiewać tak żeby cała sala słyszała ;)

Oj, to zdecydowanie góry mam głośniejsze. I jest to opinia wszystkich osób, które słyszały kiedykolwiek jak śpiewam.

_________________
If it's loudly sung and in a foreign tongue, it's just the sort of story audiences adore, in fact, a perfect opera!

Sowa Opery


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 2 marca 2015, 23:21 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 23 grudnia 2014, 00:02
Posty: 437

Online: 10d 2h 28m 14s
GG: 0
A2? Chodzi o A wielkie? Większość facetów na forum ma problemy z tym dźwiękiem. Chciałbym je usłyszeć w twoim wykonaniu :D

PS. Wiesz, że wszystko w głośności poniżej mf się nie liczy? :p

W sumie przypomniało mi to historyjkę mojej byłej, sopranika. Schodziła do d małego, szkoda tylko, że mucha była głośniejsza. A stabilne było, więc można powiedzieć, że osadzone, he he.


Góra
 Zobacz profil  
 

Drukuj 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 188 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

 * Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2010 & SEO Group
TMOL Style by NinhAnh Update by Luzaki.org